A madridisták kocsmája!!  és ZIDANE Fan site
A madridisták kocsmája!! és ZIDANE Fan site

Felhasználónév:

Jelszó:

Súgó Súgó

Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót

 
SZPONZOROK
Lélek számláló
Indulás: 2007-01-24
 
a
 
Real Madrid
 
TÖRTÉNELEM
 
ZINEDINE ZIDANE
 
Életrajzok
Életrajzok : Puskás Ferenc

Puskás Ferenc

S.T.  2007.01.25. 18:41

Puskás Ferenc

Puskás Ferenc

Szomorú esemény kapcsán kell most a tavaly nyáron megkezdett "Legendás játékosaink" című sorozatot folytatnom. Puskás Ferencről eredetileg áprilisban, azaz a nyolcvanadik születésnapján jelent volna meg egy hosszabb írás, amely méltatja teljes sportpályafutását, elsősorban a Real Madridra koncentrálva. Minden idők legnagyobb és legismertebb magyar játékosa azonban nem érhette meg a kerek évfordulót, így a teljes gyász árnyékolja be az emlékezést. Életéről könyveket lehetne írni, meg is tették már néhányan, így itt pályafutásának csak a legfontosabb történéseit elevenítem fel. Sokminden kimarad, nem lesz teljes, de így is van mire emlékezni. Puskás Ferenc bármerre járt, mindenhová vitte Magyarország jó hírét, valamint a minőségi futballt játékosként, majd edzőként is.

Tizenhat évesen debütált az első osztályban, onnantól kezdve arany betűkkel íródott a futballtörténet egyik legragyogóbb pályafutása. Magyarország 1956-os orosz megszállása után két évre eltiltották a futballtól, majd szerződést kötött a Real Madriddal, ahol újra legjobb formájában tündökölt, sokak szerint az utolsó komoly magyar futballsikereket érte el. Madridban máig óriási szerencsének tartják, hogy még a kihagyás után is felvetődött leigazolásának ötlete. Trófeák sokaságát nyerte Magyarországon és Spanyolországban is. Hajszálpontos átadások, remek helyezkedés, kivételes lövőtechnika, mozgékonyság jellemezte.

Puskás Ferenc 1927. április 2-án született Budapesten. Édesapja játszott a Kispestben és edzője is volt, ő nevelte fiát a futball szeretetére. Népes, ám szerény körülmények között élő családból származott, gyerekkorában rongyokból és újságpapírból készült labdával kezdett el játszani. Hamarosan többet jelentett számára a futball, mint puszta időtöltést, meg is ragadta a lehetőséget, hogy bekerüljön a Kispest serdülőcsapatába, apja kezei alá. Két év az ifjúsági csapatnál, majd 16 évesen már a felnőtteknél találta magát. Mindössze két évet kellett várni, 1945. március másodikán már a felnőtt válogatottban is bemutatkozhatott a Népstadionban Ausztria ellen. Ezen a mérkőzésen meg is szerezte első válogatott gólját, a csapat 5-2-re győzött. Ekkor még nem töltötte be a 18-at!

Európa legjobb játékosa
1949-ben klubja, a Kispesti AC átalakult, nevét Budapesti Honvédra változtatták, a piros-fekete szerelés helyett pedig jött a piros felső, fehér rövidnadrág összeállítás. A Honvéd a hadsereg csapata volt, sikeres klubnak számított akkoriban, válogatott játékosok sokaságát adta, a kor legjobb egyesülete talán egész Európában.

Hazai pályán 1943-tól 1956-ig senki sem tudta megverni a magyar válogatottat, a sorozatnak Csehszlovákia vetett véget. Közben 1953-ban az újságírók Európa legjobb játékosának választották. Ha akkor létezett volna Aranylabda...

1956. október 14-én kényszerült búcsút venni a válogatottól, véletlenül szintén Ausztria ellen. Meglőtte szokásos gólját azon a meccsen is. Ellentmondásos vélemények vannak arról, hogy miért nem került be többet a nemzeti csapatba, amelyben nyolcvannégy mérkőzésen nyolcvanháromszor talált be... Néhány játékos ugyanis a Kispest dél-amerikai túrájáról rendesen hazatért (pl. Bozsik), míg néhányan előbb Nyugat-Európa felé vették az irányt (pl. Czibor, Kocsis és Puskás). Itthon szankciókat helyeztek kilátásba...

Di Stéfanoval: legendás páros
Végül nem tért haza a várható "fogadtatás" miatt, a magyar szövetség el is tiltotta egy évre, amihez a FIFA hozzáadott még egyet... Külföldön kellett tehát csapatot találnia, persze, miután letelik az eltiltás... 1958-ban be is jelentkezett érte a ... Manchester United... Hetekig folytak az egyeztetések, korabeli hírforrások (Manchester Evening News) és szurkolók elmondásai szerint már igen közel állt a Száguldó Őrnagy a szerződés megkötéséhez (a sokszorosan alacsonyabb fizetés ellenére is), ám sem a FIFA, sem az angol szövetség nem adta rá áldását. Aztán egy River Plate elleni mérkőzéssen már a Real Madrid mezét húzhatta magára... A George Best - Puskás Ferenc páros helyett így jött létre az Alfredo Di Stéfano - Puskás Ferenc páros.

Puskás több európai és dél-amerikai országban is megfordult, számos olasz csapat ajánlatát utasította vissza (a San Remonál járt edzésekre, hogy formába lendüljön, de vitte volna az AC Milan és a Juventus is), mielőtt a Real Madridba igazolt volna. Österreicher Emil segítségével került a Klubhoz, ahol olyan szenzációs képességű társak között játszhatott, mint Alfredo di Stéfano, Kopa, Rial, Santamaría, Gento, Domínguez.

A spanyol drukkerek kezdetben aggodalommal figyelték a harmincas éveiben járó, kissé túlsúlyos Puskást, nem gondolták, hogy a csúcson lévő Madridnak egy meccshiánnyal küzdő játékos hasznára lehet. Az idő azonban szépen helyrerakta a dolgokat, hamarosan elnyerte a szurkolók bizalmát, a kétkedő hangok megszűntek létezni Panchot illetően.

Első szezonjában még nyelvi nehézségek hátráltatták, a beilleszkedés időszaka volt ez. Ettől függetlenül szórt az idény során négy mesterhármast, (első hazai meccsén a Chamartínban rögtön egy triplával nyitott a Sporting Gijón ellen). 1959. januárjában pedig a Las Palmas elleni 10-1 alkalmával rúgott hármat. Az 1960-61-es szezonban az Elche bánta Puskás zsenialitását. Négy Pancho gól, a végeredmény 11-2, rá egy évre öt gól, szintén az Elche ellen. 1963-ban nemcsak otthon, de a Nou Campban is hármat vágott a Barcelonának.

1959-60-ban, már mindhárom sorozatban, ahol a Real Madrid elindult, gólkirály lett, legjobb barátja pedig csatártársa, Alfredo di Stéfano. Huszonnégy meccsen huszonöt gól a ligában, ezt még három gólkirályi cím követte.

Gól és még több gól. A BEK-ben 39 meccsen 34 gólig jutott, az 1960-as BEK-döntőben az Eintracht Frankfurt ellen négyszer talált be. Döntőben sem azelőtt sem azóta senki nem tudott négy gólt szerezni. 7-3-ra nyert a Real Madrid.

Gólkirály lett az 1960/61-es, az 1962/63-as és az 1963/64-es szezonban. Spanyol kupát nyert 1962-ben, a Sevilla elleni 2-1 alkalmával mindkét gól az övé. 1966-ban újra begyűjtötte a BEK-serleget a Real Madrid, de a döntőn nem játszott. 1960-ban viszont a Penarol elleni világkupa-döntő megnyeréséhez két góllal járult hozzá. Továbbá az 1962-es Benfica ellen elveszített döntőn is mesterhármast ért el. És a sor még sokáig folytatható...

Különleges egyéniség
Emberileg és játékosként is kivételes volt, a spanyol szurkolók szeretetét is mindig meghálálta. 1961-ben megkapta a spanyol állampolgárságot és ugyanabban az évben Marokkó ellen pályára lépett a spanyol nemzeti tizenegyben. Harmincnégy éves volt akkor. Háromszor volt még válogatott, a chilei világbajnokság idejére esett mindhárom mérkőzés, Csehszlovákia, Mexikó és Brazília ellen. Egy győzelem mellett két vereség azonban nem volt elég a csoportból továbbjutáshoz...

Góllövő képességei egyedülállóak voltak, három BEK, sorozatban öt bajnoki cím, egy spanyol kupa, négy Pichichi a termés. Pályafutása befejeztével vállalkozásba fogott, de ez nem volt túl jövedelmező, visszatért hát a futballpálya környékére. Edzőként!

A görög Panathinaikost 1971-ben BEK-döntőbe vezette (az Ajax ellen). Az elődöntőben a Crvena Zvezda ellen 4-1-es hátrányból várta csapatával a visszavágót és innen sikerült kiharcolnia a döntőt! Milan Miljanic (később a Real Madridnál is dolgozott), a 'Zvezda akkori edzője így emlékezett arra az elődöntőre a Puskás Ferenc Stadion névadó ünnepségén: "Sohasem felejtem el az 1971-es BEK-elődöntőt: Puskás a Panathinaikosz, jómagam a Crvena Zvezda kispadján ültem. Belgrádban 4-1-re nyertünk, és azt hittem, ez elég lesz a fináléhoz. Nem így történt: a visszavágón 3-0-val a görögök harcolták ki a továbbjutást, s ezt Puskás zseniális húzásainak köszönhették. Ennek a meccsnek a kazettáját hoztam ajándékba."

Volt a chilei Colo Colo és a paraguay-i Sol de América edzője, de megfordult számos országban, mint edző, illetve technikai igazgató, például Kanada, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Ausztrália.

1999-ben a La Gazzeta Dello Sport a "Signor Gol"-ként nevezte, óriási eredényeinek köszönhetően. A lap a statisztikákat elemezve Pelé fölé helyezte.

A nagyszerű Puskás vagy ahogy Magyarországon hívták: "Öcsi", emblematikus figurája a Real Madridnak, a szurkolók pedig a Real Madrid legsikeresebb korszakának legnagyobbjai között emlegetik.

Az Aranycsapat
Sokan tartják (a magyarok nagyrésze biztosan) az "Aranycsapat" néven elhíresült magyar válogatottat a valaha volt legjobb nemzeti csapatnak. A támadósorban Puskás Ferenccel az 1952-es olimpia megnyerése után (Jugoszlávia ellen) szinte mindenki egyértelmű esélyesként tartotta számon a válogatottat az 1954-es svájci világbajnokságon. Kezdetben minden szépen indult... A két világesemény között kétszer találkozott a magyar és az angol válogatott. Először a Wembley-ben, ahol a Száguldó Őrnagy kétszer köszönt be, az elsőt ezek közül egy olyan pimasz visszahúzós csel előzte meg, amelyet azóta is emleget a világ. Először kapott ki az angol válogatott hazai pályán a kontinensről érkezett csapattól. 1954. május 23-án a visszavágás reményében érkeztek Magyarországra az angolok, de csúnya 7-1-es vereséggel térhettek haza. A Népstadionban lejátszott mérkőzésre egyébként állítólag egymilliós(!) jegyigénylés érkezett! Az 1954-es VB-n az NSZK elleni 8-3-nál egy durva belépőt követően sérült meg, amely miatt ki kellett hagynia a Brazília és Uruguay elleni összecsapásokat. A döntőre visszatérhetett, amelyen már a 7. percben betalált, és akkor még úgy tűnt, a papírforma jön be. A németek azonban megfordították a meccset és mindenki meglepetésére övék lett a világbajnoki cím. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Ling játékvezető nem adta meg les miatt Puskás szabályos gólját a végén, amelyről elég csak annyit tudni, hogy később az angol sporttárs elismerte, hogy hibázott, amikor lest intett, illetve egy német dokumentumfilm, amely jórészt a döntő épen maradt felvételeit dolgozza fel a játékosok interjúival vegyítve, képi anyagot is szolgáltat az eset egyértelmű megítélésére. A válogatottban szerzett gólokat tekintve sokáig csúcstartó volt, csak 2003-ban az iráni Ali Daei döntötte meg rekordját.

Emlékezetes (na itt ki lehetne emelni szinte mindet) meccsei közé tartozik az 1952-es Svédország (előző olimpia győztese) elleni 6-0, csapatkapitányként természetesen a mezőny legjobbja és az albánok elleni 1950-es 12-0, amikor négy gólt szerzett. 1953-ban Rómában nyert a válogatott 3-0-ra a házigazda Olaszország ellen, ezzel a rangos trófeának számító Dr. Gerő kupa Magyarországra került.

Utolsó évei
1997-ben az Ausztrália elleni barátságos mérkőzésen (70. születésnapján) még láthattuk őt a Népstadionban.

2000. októberében Amancio Amaro és Alfredo Di Stéfano, Puskás korábbi csapattársai Budapesten jártak, ahol meglátogatták régi barátjukat, csapattársukat, és érdeklődtek egészségi állapota felől. Ekkor még nyugodtan térhettek haza, hiszen a már akkor is betegeskedő Öcsi bácsi állapota még kielégítő volt.

2002-ben tiszteletére nevezték át a Népstadiont Puskás Ferenc Stadionra (a névadón a Real Madridot Alfredo Di Stéfano és Emilio Butragueno képviselte). Hetvenöt éves volt ekkor. Butragueno így méltatta Puskást: "Nem hasonlíthatom magam Puskáshoz, mert ő zseninek született. Ő nekünk is akkora legenda, mint honfitársainak. Óriási részt vállalt a Real sikereiből, és ezért a spanyol szurkolók még mindig hálásak neki. Csak azt mondhatom, csodálatos futballista volt, köszönjük, hogy segített naggyá tenni a Realt." A 2005. augusztus 14-ei Puskás Ferenc Válogatott-Real Madrid mérkőzésen viszont már nem kockáztatták az egészségét, a Kútvölgyi-kórházban nézte végig a találkozót.

2006. november 17. Minden magára valamit is adó sajtóorgánum címlapon számol be a futballvilág legújabb tragédiájáról. Puskás Ferenc a reggeli órákban távozott az élők sorából. November 17-ét a kormány nemzeti gyásznappá nyilvánította. A Száguldó Őrnagy csatlakozott a legendás Aranycsapat már nem élő tagjaihoz és az égi futballpályákon lövi tovább a gólokat a régi társakkal. Nyugodjék békében!

Puskás számokban
Név: Puskás (Purczeld) Ferenc
Születési idő/hely: 1927. április 2. Budapest
A Real Madrid játékosa: 1958. június 1. - 1967. június 30.

Klubjai játékosként:
1939-1956: Kispesti AC (később Budapesti Honvéd)
1958-1967: Real Madrid CF


Edzői pályája:
1967: Hercules ALicante
1967: San Francisco Gales
1967-1968: Vancouver Royals
1969: Alaves
1970-1974: Panathinaikosz
1974-1976: Colo Colo
1976-77: Szaúd-Arábiai szövetségi kapitány
1977: Murcia
1978-1979: AEK Athén
1979-1984: Al-Maszri
1985: Sol de America
1986: Cerro Porteno
1988-1991: Panhellenic South Melbourne
1992: az MLSZ utánpótlás-, majd nemzetközi igazgatója
1993: magyar szövetségi kapitány

Eredményei játékosként:
6-szoros spanyol bajnok (1960-61, 1961-62, 1962-63, 1963-64, 1964-65, 1966-67)
3-szoros BEK-győztes
1-szeres spanyol kupa győztes
1-szeres világkupa-győztes
3 Ramón de Carranza kupa
1 Trofeo Aid el Kabir
1 Benito Villamarín
4-szeres spanyol gólkirály (1960, 1961, 1963, 1964)
Az Aranylabda-szavazáson második (1960)

5-szörös magyar bajnok (1949-50, 1950, 1952, 1954, 1955, nem hivatalos bajnoki cím: 1956)
4-szeres magyar gólkirály
Olimpiai bajnok (1952)
VB-döntős (1954)

Eredményei edzőként:
3-szoros görög bajnok (1969-70, 1971-72, 1978-79)
1-szeres ausztrál bajnok (1990-91)
1-szeres ausztrál kupagyőztes (1990)

4-szeres spanyol válogatott
84-szeres magyar válogatott (83 gól) - egyes statisztikák szerint 85 meccs 84 gól

Mérkőzései a Real Madridban:
180 bajnoki
39 BEK
41 Copa del Rey
2 világkupa
110 barátságos és egyéb meccs

324 gól 372 mérkőzésen mindent összevetve
240 gól 263 hivatalos mérkőzéseken

Egyéb címei:
Európa leggólerősebb játékosa (1948 - 50 gól)
Világválogatott (1963)
Európa-válogatott (1965)
FIFA Hall of Fame tagja (1998)
A 20. század legjobb magyar játékosa (2001)
A Nemzet Sportolója (2004)
Az IFFHS huszadik század gólkirálya címet Puskás Ferenc kapta.
A NOB érdemrend tulajdonosa.
Minden idők harmadik legjobb góllövője Pelé és Josef Bican mögött.
Kispest díszpolgára.

 

Végeredmények
 
Nemzetközi kupa
 
A bajnokság állása:
1. Barcelona 20 12 6 2 43-18 +25 42
2. Sevilla 20 13 2 5 41-21 +20 41
3. Real Madrid 20 12 2 6 28-17 +11 38
4. Valencia 20 11 3 6 29-17 +12 36
5. Atletico Madrid 20 10 6 4 26-14 +12 36
6. Zaragoza 20 9 5 6 31-21 +10 32
7. Getafe 20 9 5 6 18-13 +5 32
8. Recreativo Huelva 20 9 3 8 29-27 +2 30
9. Villarreal 20 8 5 7 19-24 -5 29
10. Osasuna 20 8 2 10 27-26 +1 26
11. Espanyol 20 6 8 6 18-22 -4 26
12. Racing Santander 20 6 8 6 19-24 -5 26
13. Mallorca 20 6 5 9 18-28 -10 23
14. Deportivo La Coruna 20 5 8 7 15-25 -10 23
15. Athletic Bilbao 20 5 7 8 23-28 -5 22
16. Real Betis 20 5 6 9 21-27 -6 21
17. Celta Vigo 20 5 6 9 22-29 -7 21
18. Levante 20 4 7 9 18-30 -12 19
19. Real Sociedad 20 2 7 11 12-27 -15 13
20. Gimnástic Tarragona 20 3 3 14 20-39 -19 12

 

06/07 szezon REAL MADRIDJA

 

Csapat M. P.
1. MTK 17 41
2. DVSC 17 36
3. ZTE 17 35
4. Újpest 17 29
5. Fehérvár 17 28
6. DVTK 17 28
7. Vasas 17 26
8. Paks 17 22
9. PMFC 17 21
10. Tatabánya 17 20
11. Sopron 17 20
12. Győr 17 20
13. Honvéd 17 19
14. REAC 17 16
15. Kaposvár 17 14
16. Vác 17 9

PRIMERA DIVISIÓN, 20. FORDULÓ

Zaragoza–Deportivo 1–1
G: D, Milito (79. – 11-esből), ill. Taborda (21.)
Mallorca–Recreativo 2–1
G: Bellesteros (39.), Nunes (45.), ill. Juanma (49.)
Levante–Sevilla 2–4
G: Dehu (68.), Reggi (73.), ill. Kanoute (35.), Kerzsakov (55.), Tommasi (66. – öngól), Alfaro (77.)
Real Sociedad–Athletic Bilbao 0–2
G: Iraola (13., 69.)
Getafe–Osasuna 2–0
G: Gueiza (28., 45.)
Gimnástic–Espanyol 4–0
G: Portillo (8.), Campano (19. – 11-esből), Pinilla (26.), Navas (43.)
Barcelona–Celta Vigo 3–1
G: Saviola (34.), Ronaldinho (78. – 11-esből), Giuly (86.), ill. Nené (67. – 11-esből)
Betis–Valencia 2–1
G: Robert (15., 69. – 11-esből), ill. Villa (10.)

SZOMBATI EREDMÉNYEK
Atlético Madrid–Santander 1–1
Villarreal–Real Madrid 1–0

A KÖVETKEZŐ FORDULÓ PROGRAMJA
2007. február 4. (vasárnap): Bilbao–Betis, Celta Vigo–Gimnástic, Deportivo–Mallorca, Espanyol–Zaragoza, Osasuna–Barcelona, Real Madrid–Levante, Recreativo–Villarreal, Santander–Getafe, Sevilla–Sociedad, Valencia–Atlético Madrid
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal